BUCKET LIST Europa PODRÓŻE PORADY WŁOCHY

Jak zorganizować ślub we Włoszech?

 

Jeśli marzy się Wam niezapomniany ślub, może warto urządzić go w wyjątkowej scenerii i atmosferze na przykład we Włoszech?  Organizacja ślubu poza granicami Polski to duże przedsięwzięcie, ale może być prościej niż się wydaje. Wyjazd można od razu połączyć z cudowną podróżną poślubną oraz z sesją ślubną. Dla wszystkich fanów pięknych krajobrazów, pizzy i prawdziwego dolce vita ślub we Włoszech to będzie spełnienie marzeń. Do tego gościnność i otwartość Włochów, a także niekończące się zapasy wina to kolejny powód dla którego warto rozważyć ten kraj jako najlepsze miejsce do zawarcia związku małżeńskiego. Czy jesteście już przekonani? Ruszamy w podróż!

 

 

Zastanawiacie się jak zorganizować ślub we Włoszech krok po kroku? Najpierw musicie się zastanowić w jakim miejscu chcecie powiedzieć „tak”. Najpopularniejsze miejsca na ślub we Włoszech to zabytkowy Rzym, romantyczna Wenecja, malownicza Toskania, słoneczna Sycylia czy bajkowe Positano. Przy wyborze miejsca warto wziąć pod uwagę opłaty gminne za udzielenie ślubu, które wahają się od 300 do 1500 Euro. We Włoszech ślub plenerowy jest standardem i zorganizowanie go nie jest takie trudne, wszystko jest kwestią ceny. Warto wiedzieć, że śluby odbywające się w trakcie tygodnia są czasami tańsze, wszystko zależy od miejsca. Musicie się zastanowić czy chcecie wziąć ślub cywilny, kościelny czy humanistyczny. Dzisiaj łatwo jest znaleźć firmy specjalizujące się w organizacji ślubów i przyjęć weselnych za granicą. My skorzystaliśmy z pomocy Pani Barbary Sandry Pawlukiewicz, która organizuje śluby we Włoszech. Pomogła ona nam zarezerwować termin w urzędzie cywilnym w Włoszech, skompletować wszystkie potrzebne dokumenty i była tłumaczem podczas ceremonii ślubnej.

 

 

Ile kosztuje ślub we Włoszech ?

My na nasz ślub cywilny wybraliśmy Cinque Terre to pięć malowniczych miasteczek na wybrzeżu Riwiery Włoskiej. W każdym z nich pełno jest kolorowych domów przylegających do stromych tarasów, porty wypełnione są łodziami rybackimi i urocze brukowane uliczki. Do wyboru mieliśmy dwa miejsca taras gminy za 850 Euro lub taras zamku za 1350 Euro. Zdecydowaliśmy się na ślub na tarasie gminy z zapierającym dech w piersiach widokiem na kolorowe domki wznoszące się na skałach. Cena zawierała opłatę w gminie, która wynosiła 500 Euro, oraz organizacje ślubu i tłumaczenie ceremonii. Przy rezerwacji terminu ślubu od razu trzeba zapłacił opłatę w gminie. Pozostałe 350 Euro płaciliśmy w dniu ślubu gotówką. Śluby w Urzędzie Cywilnym odbywają się do godziny 12:00 i później od godziny 15:00. Pani Barbara dodatkowo może zorganizować też inne usługi jak fryzjerkę, makijażystkę, fotografa, wynajem samochodu, kwiaty, restaurację czy świadków. My jednak nie korzystaliśmy z tych usług.

 

Koszt niektórych dodatkowych usług:

Fotograf na ceremonii plus sesja zdjęciowa w Riomaggiore do 3 godzin – 600 Euro.
Świadkowie – 80-100 Euro / 1 świadek. Bez problemu świadkiem może być wasz fotograf.

 

 

Floryści we Włoszech są bardzo drodzy, za wianek i bukiet chcieli 200-250 Euro. Dlatego zamówiłam w Polsce wianek i bukiet z suszonych kwiatów, które bez problemu przewiozłam w samolocie jako bagaż podręczny. Suknię ślubną, garnitur i obrączki kupiliśmy w Polsce. Ledwo się spakowaliśmy z takim bagażem w dużą walizkę 20 kg i dwie mniejsze walizki po 10 kg. Do tego w był jeszcze karton z kwiatami. Pakowanie to było wyzwanie.

Do kosztów ślubu trzeba doliczyć bilety lotnicze, bilety na pociąg, koszt noclegów i wyżywienia. Warto zatrzymać się w La Spezi, gdzie ceny noclegów, w restauracjach czy sklepach są dużo tańsze. Planując wyjazd warto pomyśleć o zdjęciach ze ślubu i sesji zdjęciowej. Włoskie krajobrazy idealnie nadają się do pleneru ślubnego. Taka pamiątka pozostaje na całe życie, a wspomnienia są bezcenne. My zabraliśmy ze sobą fotografa z Polski. Najpierw pojechaliśmy w Dolomity, gdzie mieliśmy sesja ślubną, a dopiero potem do Cinque Terre , gdzie odbył się nasz ślub. Wszystkie zamieszczone tutaj zdjęcia zostały zrobione przez Pawła Muchę.

 

 

Dokumenty i formalności

Obywatele Polscy, którzy chcą zawrzeć związek małżeński we Włoszech powinny zwrócić się do odpowiedniej gminy zarezerwować termin i dostarczyć wymagane dokumenty. Będziecie potrzebować dwóch świadków. Świadkowie muszą podpisać się na dokumentacji poświadczającej zawarcie przez Was związku małżeńskiego. Na szczęście już nie trzeba tłumaczyć dokumentów na język włoski przez tłumacza przysięgłego. Wystarczy wystąpić w Urzędzie Cywilnym o druk wielojęzyczny.

 

 

Dokumenty potrzebne do zawarcia związku małżeńskiego we Włoszech:

• Dwa zaświadczenia stwierdzające, że zgodnie z prawem polskim można zawrzeć małżeństwo poza granicami Polski na druku wielojęzycznym. Każdy z nowożeńców musi mieć swój dokument. Dokument jest wydawany przez polski Urząd Stanu Cywilnego.Wymagane jest odpowiednie spięcie dokumentu i tłumaczenia, wymagane przez włoski USC. Upięcie może być z narożnikiem wygiętym do przodu lub do tyłu – bardzo ważne aby narożnik był podpieczętowany przez organ wydający dokument !
• skany dowodów osobistych lub paszportów przyszłych małżonków oraz świadków.
• dowodów wpłaty opłaty administracyjnej za udzielenie ślubu lub wynajmu sali
• osoby rozwiedzione – odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie na druku wielojęzycznym z adnotacja o dacie rozwodu. We Włoszech kobieta może zawrzeć nowy związek małżeński po upływie 300 dni od daty ustania poprzedniego małżeństwa.
• wdowiec/wdowa – odpis skrócony aktu zgonu na druku wielojęzycznym z adnotacja o dacie śmierci poprzedniego małżonka.

Dokumenty mają ważność tylko 6 miesiecy od daty wydania. Trzeba zwrócić się do najbliższego Urzędu Cywilnego i zapłacić opłaty skarbowe. Czas oczekiwania na dokumenty to nawet miesiąc czasu. Później trzeba oryginały dokumentów wysłać do Włoch. Po ślubie należy zarejestrować związek małżeński w Polsce. Można to zrobić w najbliższym Urzędzie Cywilnym. Trzeba znowu zapłacić opłaty skarbowe. Jeżeli kobieta chce zmienić nazwisko na męża musi napisać oświadczenie w urzędzie. Ponieważ we Włoszech kobiety nie zmieniają nazwiska po ślubie.

 

 

Nam organizacja ślubu zajęła jakieś trzy miesiące. Okazuje się, że ślub można zorganizować w tempie ekspresowym. Bez całej tej ślubnej otoczki, stresu i spinania się czy dewolaj doprawiony, czy aby wódeczka nie za ciepła, kto koło kogo ma siedzieć, jakie kwiaty wybrać do dekoracji stołu. To nie nasze klimaty. Zamiast hucznej imprezy dla dalszej rodziny i wszystkich znajomych, zdecydowaliśmy się urządzić ślub za granicą z dala od domu. Ta odważna i nietradycyjna decyzja zaowocowała pięknymi chwilami. Chcieliśmy zaprosić tylko najbliższą rodzinę i przyjaciół. Niestety pandemia koronowirusa pozmieniała nam plany i pojechaliśmy tylko ze świadkami. Ale i tak wszystko wyszło świetnie. Marzyliśmy o intymnej i romantyczną uroczystość, która będzie tylko dla Nas. Było spontanicznie, na luzie i po naszemu. Niepowtarzalna atmosfera, piękne widoki i doskonałe, włoskie jedzenie. To była bajka!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *