AMERYKA POŁUDNIOWA BUCKET LIST PERU PODRÓŻE PRZYGODY

Pływanie z lwami morskimi w Limie

 

Uwielbiam dziką przyrodę i przygody, więc kiedy przeczytałam, że w Limie odbywają się ekologiczne wycieczki, podczas których można pływać z dzikimi lwami morskimi wiedziałam, że nie mogę tego przegapić. Wyspy Palomino są określane jako małe Galapagos, są piękne same w sobie, z naturalnymi jaskiniami i różnorodnymi skałami. To tutaj kryje się ogromna kolonia lwów morskich. Wraz z przybyciem łodzi, te figlarne i przyjazne zwierzęta, żyjące na tej skalistej wyspie, wskakują do wody, aby bawić się z ludźmi. Lwy morskie nie są karmione przez żadnego organizatora wycieczek i podpływają do łodzi, bo są ciekawe ludzi. Pływanie z młodymi lwami morskimi było niesamowitym przeżyciem. To była jedna z najfajniejszych rzeczy jaką zrobiłyśmy podczas pobytu w Limie. Peru ekscytuje i zaskakuje.

 

 

Po przybyciu do portów i dokładnym zapoznaniu się z ze zwierzętami występującymi na tym obszarze udaliśmy się do łodzi motorowej, która zabierze nas na otwarty ocean. Wody w porcie były stosunkowo spokojne, ale nasz przewodnik poinformował nas, że na morzu będą silne fale. Więc warto mieć leki na chorobę morską. Wyruszyliśmy w kierunku wyspy Isla San Lorenzo. Jest to największa wyspa u wybrzeży Peru, gdzie można zobaczyć kolonie pingwinów, kormorany oraz pelikany. Ptaki żyją tu w niemal nietkniętym ekosystemie. Po godzinnym obserwowaniu ptaków i zapoznaniu się z historią tego obszaru, wraz ze zbieraniem guano, zamieszkami w więzieniach i intrygami politycznymi! Ta wyspa jest znana jako „Wyspa Tajemnicy” dzięki fantastycznym historiom o piratach i ukrytych skarbach. Służyła również jako więzienie polityczne w czasach kolonialnych, a później więzienie dla zwykłych przestępców.

 

 

W końcu udaliśmy się na poszukiwanie lwów morskich. Gdy zbliżaliśmy się do Palomino Island, można było usłyszeć, jak wycie lwów morskich staje się coraz głośniejsze. Ta wyspa była całkowicie pokryta lwami morskimi! Było ich dosłownie tysiące! Nasz przewodnik stwierdził, że szacuje się, że na tym odizolowanym obszarze żyje osiem tysięcy lwów morskich. Chętni mogą wziąć udział w niezwykłym doświadczeniu i pływać z lwami morskimi. Wody tutaj są dość zimne ze względu na Prąd Humboldta płynący z Antarktydy, dlatego dostajemy pianki i kamizelki ratunkowe. Nasz przewodnik objaśnił nam trzy proste zasady podczas przebywania w wodzie.

1. Jeśli lwy morskie zbliżają się do ciebie, mogą cię dotknąć, ale ty nigdy nie możesz dotknąć ich.
2. Nie wolno krzyczeć ani nie wydawaj głośnych dźwięków.
3. Nie wolno wchodzić na wyspę.

 

 

Dzięki tym prostym zasadom nie ingerujemy w środowisko i nie przeszkadzamy zwierzętom. Założyliśmy pianki, wskoczyliśmy prosto do lodowatej wody i powoli popłynęliśmy w kierunku lwów morskich, mając nadzieję na miłe spotkanie. Niektóre ciekawskie lwy morskie zaczęły zbliżać się coraz bardziej. Wiele z nich było zaledwie kilka metrów od nas. Można by pomyśleć, że zwierzęta będą się bać, ale po setkach lat życia z miejscowymi rybakami lwy morskie nie boją się ludzi. Nurkują pod wodą, ocierają się o nasze nogi , z ciekawością patrzą w oczy. Bawią się, pływają, skaczą i nurkują . Tutejsze lwy morskie nie znają strachu. Co sprawia, że lwy morskie chcą z nami pływać? Po prostu młode lwy morskie są z natury ciekawe i chcą się bawić.

Byliśmy w wodzie przez około piętnaście minut. Nasz przewodnik w końcu kazał nam wracać z powrotem do łodzi, ale nie chcieliśmy wychodzić z wody. Kiedy ostatni lew morski połaskotał mnie na pożegnanie, pomyślałam, że mogłabym cieszyć się przez następną godzinę spotkaniem z tymi sympatycznymi zwierzętami. To było naprawdę magiczne doświadczenie.

 

 

Czy pływanie z lwami morskimi jest niebezpieczne? A co z rekinami?

Przed wykupieniem wycieczki zastanawiałam się czy jest to bezpieczne, co z rekinami ? Czy nasza obecność w wodzie będzie szkodliwa dla lwów morskich? Czy operatorzy są etyczni ? Nie wiadomo dlaczego wokół wyspy nie ma żadnych drapieżników. Rekiny czy orki nie zbliżają się do wyspy. Niespodziewanie pływanie z dzikimi lwami morskimi wcale nie jest niebezpieczne, o ile przestrzegasz instrukcji przewodnika. Powiedziano nam, aby nie próbować dotykać lwów morskich, bardziej dlatego, że mogłoby się wystraszyć, a nie zaatakować. Młode lwy morskie są po prostu z natury ciekawe. Na tym obszarze nie ma naturalnych drapieżników, dzięki temu lwy morskie nie mają powodu, aby bać się ludzi. Dzięki przestrzeganiu prostych nie zasad nie przeszkadzamy tym cudownym zwierzętom.

 

 

Jak zarezerwować wycieczkę na Wyspy Palomino?

Istnieją dwie firmy oferujące regularne wycieczki na Wyspy Palomino

• Mar Adentro Excursiones
• EcoCruceros

My wybrałyśmy firmę Mar Adentro Excursiones ze ze względu na wcześniejszą godzinę wycieczki. To było wspaniałe doświadczenie i osobiście polecam tą firmę.

Koszt: 45 USD
Czas : od 10:30 (czas spotkania to 10:00) do 13:00
Adres: Marina Club del Callao,Av. Jorge Chavez 120 Chucuito Callao
Strona: https://maradentroperu.com/es/

 

Pływanie z lwami morskimi w Limie było jedną z najbardziej zabawnych i niezapomnianych przygód, jaką miałyśmy. Zdecydowanie polecam wycieczkę na wyspę Palomino, aby pływać z lwami morskimi. To naprawdę niesamowita wyprawa!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *