AMERYKA POŁUDNIOWA PERU PODRÓŻE

Tajemnice Gór Tęczowych

 

Przez tysiące lat Góry Tęczowe były pokryte warstwą śniegu i lodu. Dopiero z powodu globalnego ocieplenia i topnienia śniegu odkryto je niedawno i stały się wymarzonym miejscem dla wszystkich podróżników. To jedno z najlepszych miejsc do odwiedzenia podczas wycieczki do Peru. Ten naturalny cud natury odkryto dopiero w 2015 roku. Zaledwie dwa lata później setki biur podróży w Cusco oferują jednodniowe wycieczki do Gór Tęczowych, a ten naturalny cud widzi teraz ponad 1000 turystów dziennie.

 

 

Choć to Machu Picchu jest najpopularniejszą atrakcją w Peru, ale to wędrówka w Górach Tęczowych była bez wątpienia jednym z moich najlepszych podróżniczych doświadczeń. Żywy, kolorowy krajobraz jest w rzeczywistości jest jeszcze bardziej spektakularny niż na zdjęciach. Kolorowe góry naprawdę istnieją i ich cechą charakterystyczną jest malownicza tęcza widniejąca na ich pasmach. Kolory tęczy góry zawdzięczają utleniającym się minerałom, które pokrywają ich powierzchnie Przed nami cała paleta barw, głównie dominuje tu czerwony, żółty, i zielony. Aż nie chce się wierzyć, że natura obdarowała ziemię w takie cuda. To, czego nie wiedziałem przed wyruszeniem w Góry Tęczowe to jak oszałamiająco piękna jest nie tylko góra Vinicunca , ale i cała wędrówka. Na szlaku znajdują się lamy i alpaki, jest wspaniały widok na lodowiec Ausangante i nie tylko Góra Tęczowa jest kolorowa. Wszystkie góry są różnych odcieniach czerwieni i zieleni. Imponujące!

 

 

Jednodniowa wycieczka do Gór Tęczowych i Czerwonej Doliny

Nie byłoby prawdą stwierdzenie, że wycieczka do Gór Tęczowych to łatwy trekking. Weź pod uwagę, że jest to trekking na bardzo dużej wysokości, i że masz nieprzespaną noc (pamiętaj, że wycieczka rozpoczyna się o 3.30!). Jeśli jesteś zdrowy, masz dobrą kondycję i jesteś dobrze zaaklimatyzowany, to nie ma problemu. Ale to jest wycieczka dla każdego. Warto jednak się trochę pomęczyć, aby zobaczyć oszałamiające góry pokryte śniegiem, Peruwiańczyków ubranych w tradycyjne stroje i rozległą dolinę o wspaniałych kolorach. Zapierająca dech w piersiach sceneria otacza Cię od chwili, gdy zaczniesz wędrówkę, aż do do samego końca.

 

 

Musimy wstać bardzo wcześnie, ponieważ o 3:30 ma nas odebrać z naszego hotelu minivan. Jest jeszcze ciemno, więc możemy skorzystać z kilkugodzinnej podróży by trochę się przespać. Podróż do Pitumarca trwa około 3 godziny. Górskie drogi w końcu stają się kręte i wyboiste, sprawiają że podróż jest coraz bardziej męcząca. W końcu dojechaliśmy na miejsce i zatrzymaliśmy się na śniadanie u miejscowej rodziny gdzieś w górach. Zjedliśmy proste śniadanie i mogliśmy napić się herbaty z koki dobrej na chorobę wysokościową. Po śniadaniu jedziemy około 20 minut i rozpoczynamy trekking do góry Vinicunca.

 

 

Początek wędrówki jest dość płaski i po około 10 minutach marszu dochodzisz do bramy , gdzie musimy zapłacić 10 soli za wstęp ( my mamy wstęp w cenie wycieczki). Według naszego przewodnika, lokalne społeczności, które mieszkają w tym regionie, nie widzą ani grosza z tych pieniędzy, pomimo codziennej wizyty w górach, aby posprzątać śmieci i pomocy w zachowaniu tego niezwykłego krajobrazu. Wędrówka na szczyt góry zajmuje około trzech godzin. Punkt widokowy znajduje się na szczycie kolejnej góry, około 100 metrów wyżej niż góra Vinicunca. Przez cały czas wieje zimny wiatr, jest naprawdę zimno. Dlatego po zdobyciu szczytu jest prawie niemożliwe by pozostać tam przez dłuższy czas. Widoki są absolutnie niewiarygodne, nawet jeśli musisz podzielić się nimi z setkami innych osób. Naprawdę trudno jest zrobić dobre zdjęcie bez tłumu turystów.

 

 

Zamiast wracać tą samą trasą udajemy się w kierunku Czerwonej Doliny. Ten szlak krąży wokół góry i prowadzi do doliny pełnej kolorowych gór, rzek, lam i kamiennych domów. Tutaj możemy podziwiać niepowtarzalny krajobraz otoczony imponującymi czerwonymi i zielonymi górami. Na tej trasie można spotkać setki lam i alpak! Dla miłośniczki zwierząt takiej jak ja, to było niesamowite przeżycie. Niewielu turystów udaje się do Czerwonej Doliny, co czyni ją tak wyjątkową. Trasa powrotna zajmuje nam trzy godziny i w końcu docieramy do wioski Japura na lunch. Po krótkim odpoczynku wracamy do Cusco.

 

 

Wycieczka z przewodnikiem – opcja budżetowa

W Cusco prawie każda agencja sprzedaje tę samą jednodniową wycieczkę do Gór Tęczowych. Wystarczy udać się na główny plac Plaza de Armas w Cusco i odwiedzić różne biura turystyczne by zapytać o cenę, trasę, transport, liczbę osób w grupie, jedzenie. Trasy i wielkość grup były bardzo podobne, a ceny różniły się od siebie w granicach kilku dolarów. W końcu wybrałyśmy firmę Inka Time Tours. Byłyśmy zadowolone z organizacji wycieczki do Gór Tęczowych i Czerwonej Doliny przez firmę Inka Time Tours, za którą zapłaciłyśmy tylko 30 USD. Podczas wycieczki w opcji budżetowej, zostaniesz połączony z kilkoma różnymi firmami i będziesz podróżował w dużej grupie 20-30 osób. Możesz wykupić też droższą opcję i podróżować w kameralnej grupie. Moim zdaniem nie warto przepłacać, bo tańsza wycieczka jest naprawdę dobrze zorganizowana, a widoki są te same. Gorąco polecam wykupienie wycieczki w połączeniu z Czerwoną Doliną, naprawdę warto!

 

 

Jak trudna jest wędrówka do Rainbow Mountain?

Wędrówka na sam szczyt nie jest żartem. Niektórzy ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że jest to trekking wysokogórski. Wysokość jest prawdziwym wyzwaniem podczas trekkingu. Początek szlaku zaczyna się na wysokości 4326 m, a kończy na 5200 m – to najwyższy punkt na jakim kiedykolwiek byłam. Ciągle zmieniające się warunki pogodowe w połączeniu z dużą wysokością mogą być wyzwaniem nawet dla doświadczonych turystów. Sama wędrówka nie jest szczególnie trudna. Przez większość czasu jest to łagodne nachylenie w górę.

 

 

Ważne jest, aby znać ryzyko choroby wysokościowej i dbać o siebie podczas wędrówki. Naprawdę powinieneś spędzić kilka dni w Cusco przed wycieczką w Góry Tęczowe, aby mieć czas na dobrą aklimatyzację. Podczas wędrówki możesz doświadczyć takich symptomów jak bóle głowy, nudności, zawroty głowy, zmęczenie i brak apatytu. Są to oznaki choroby wysokościowej. Aby pomóc w zapobieganiu chorobie wysokościowej powinieneś pić dużo wody, jeść przekąski, pić herbatę z koki i wziąć leki Sorojchi Pills.

 

 

Nie możesz tego zrobić? Weź konia

Po rozpoczęciu wędrówki zobaczysz wielu lokalnych mieszkańców z końmi. Jeśli nie jesteś w stanie przejść sam szlaku możesz wynająć konia. Cena za konia wynosi 75 soli za całą trasę na sam szczyt góry. Jednak niektóre odcinki trasy są tak strome, że trzeba zsiąść i iść obok konia. Ostatnie 300 metrów będziesz musiał pokonać na własnych nogach. Jednak podczas wędrówki ludzie nieustannie oferowali konie po drodze. Wiedzą, że ludzie na samym początku próbują to zrobić samemu, a w końcu ulegają i poddają się.

 

 

Bądź przygotowany na każdą pogodę

Pamiętaj, że będziesz na dużej wysokości, co oznacza, że może być bardzo zimno. Pogoda może szybko i często zmieniać się w regionie. Najlepiej załóż na siebie kilka warstw, ciepłą kurtkę wodoodporną i rękawice. Jednego dnia będziesz mieć wspaniałe widoki, kolejnego jest śnieżyca i nic nic nie widać. Jeśli jest zła pogoda, nie będziesz w stanie wiele zobaczyć i będziesz rozczarowany. Dlatego najlepiej zarezerwować wycieczkę w ostatniej chwili, dzień wcześniej. Możesz wtedy sprawdzić pogodę i upewnić się, że będzie przyjemnie i słonecznie. My miałyśmy dużo szczęścia, pogoda była słoneczna, ale było naprawdę zimno. Absolutnie nie zapomnij zabrać ze sobą kremu przeciwsłonecznego, ponieważ możesz się poparzyć na takich wysokościach.

 

 

Będziesz dzielić ten piękny widok z wieloma innymi osobami

Tak, ta wycieczka jest bardzo popularna. To miejsce nie jest już nieznane. Możesz spotkać setki podróżników, którzy odwiedzają te piękne Góry Tęczowe. Naprawdę trudno tu zrobić zdjęcie bez tłumu turystów. Na samej górze jest sklepik, gdzie możesz kupić przekąski i wodę. Możesz też zrobić sobie zdjęcie z miejscowymi kobietami w tradycyjnych strojach i ich lamami. Niektóre agencje w Cusco spodziewają się, że wkrótce lokalny samorząd zacznie regulować liczbę odwiedzających. Może to być konieczne w celu ochrony środowiska naturalnego tego wspaniałego miejsca. Dlatego jeśli wybierasz się na wycieczkę do Gór Tęczowych, zostaw jak najmniejszy ślad po sobie, jaki tylko możesz.

 

 

Fakty

-Vinicunca (Góra Tęczowa) znajduje się w górach Willkanuta, położonych w Andach, zaledwie 3 godziny drogi od Cusco.
Podczas wędrówki zobaczysz ośnieżony szczyt Ausangate, który ma 6372m i jest najwyższą górą w regionie Cusco.
początkowa wysokość na szlaku 4326 m
maksymalna wysokość na szlaku 5200 m
bilet wstępu kosztuje 10 soli, należy sprawdzić w biurze podróży, czy jest wliczone w cenę, czy nie.
bardzo podstawowe łazienki są dostępne wzdłuż szlaku, ale trzeba przynieść własny papier toaletowy.

 

 

Co należy spakować:

wygodne buty trekkingowe
kurtka wiatroszczelna i wodoodporna
ciepłe ubrania takie jak bielizna termoaktywna, leginsy lub spodnie trekkingowe, polar, rękawiczki
krem do opalania
woda i przekąski
cukierki z koką na wysokość
aparat
mały plecak
tabletki na chorobę wysokościową Sorojchi Pills

 

 

W Ameryce Południowej mówią vale la pena co oznacza warte kłopotu. Trekking do Gór Tęczowych to trudna wędrówka, ale zdecydowanie jest vale la pena. Gorąco polecam wycieczkę do Gór Tęczowych, nawet jeśli nie jesteś doświadczonym turystą. Ta podróż jest niezwykła i na pewno niezapomniana. Trekking do Gór Tęczowych to jeden najważniejszych momentów podczas mojej podróży po Peru i cieszę się, że mogłam podziwiać tak wyjątkowy i piękny krajobraz. Mamy tylko nadzieję, że Peruwiańczycy nadal będą chronić to niesamowite i delikatne środowisko naturalne oraz, że to miejsce nie zostanie zadeptane przez turystów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *