AMERYKA POŁUDNIOWA PERU PODRÓŻE PORADY

10 sposobów jak dostać się do Machu Picchu

 

Machu Picchu od dawna było na mojej liście podróżniczych marzeń. Bardzo chciałam przejść szlak Salkantay i przeżyć prawdziwą przygodę. Zajęło mi cztery dni trekkingu , aby dotrzeć do Machu Picchu. To było jedno z najbardziej niesamowitych i trudnych doświadczeń w moim życiu. Ale było warto! To jedna z najbardziej zapierających dech w piersiach tras trekkingowych na świecie. Ciągle zmieniający się krajobraz prowadził nas przez nizinną dżunglę, wysokogórskie krajobrazy i ośnieżone góry, z których najbardziej imponującym jest szczyt Salkantay o wysokości 6271 m n.p.m. Trasa jest czasami trudna, ale warta nagrody jaka czeka na końcu wędrówki. W końcu doprowadziła nas do ostatecznego celu … niesamowitego Machu Picchu! To miejsce naprawdę zasługuje na to, żeby być jednym z 7 Cudów Świata.

Ukryte w niedostępnych Andach miasto Inków powstało w XV wieku i jest uważane za święte miejsce kultu religijnego. Istnieje teoria, że był to klasztor zamieszkiwany przez mniszki, które wyznawały kult boga słońca. Prawda jest taka, że nikt nie zna prawdziwego celu Machu Picchu, ani dlaczego zostało zbudowane w tak odległym miejscu, ponieważ Inkowie nie pozostawili żadnych zapisów. Nie wiadomo dlaczego Inkowie nagle opuścili Machu Picchu zaledwie kilkadziesiąt lat po zamieszkaniu. Imponujące budowle powstały bez zaprawy i bez użycia żelaznych narzędzi. Pomimo to granitowe bloki przylegają do siebie idealne i zachowały się w świetnym stanie. Jak udało się tego dokonać pozostaje intrygującą zagadką. To miejsce wciąż kryje mnóstwo niewyjaśnionych tajemnic i zagadek.

Punktem kulminacyjnym chyba każdej podróży po Peru jest wycieczka do Machu Picchu. Istnieje wiele sposobów, aby dostać się do jednego z najbardziej niesamowitych stanowisk archeologicznych na świecie. Niezależnie od tego, czy planujesz podróżować samodzielnie, chcesz wykupić wycieczkę do Machu Picchu, ile masz czasu i pieniędzy, ten przewodnik doradzi ci, jak dostać się do Machu Picchu na 10 różnych sposobów. Jeśli twoim marzeniem jest zobaczyć Machu Picchu i zastanawiasz się ile to kosztuje to koniecznie przeczytaj ten artykuł.

 

 

Machu Picchu pociągiem w 1 lub 2 dni

Dotarcie do Machu Picchu na własną rękę jest dość łatwe, ale wymaga wcześniejszego planowania. Większość ludzi wybiera klasyczny sposób na Machu Picchu czyli przejazd pociągiem do Aguas Calientes , a następnie porannym autobusem do samego wejścia. Najłatwiej i najszybciej można dostać się pociągiem z Cusco do Aguas Calientes, miasta u podnóża Machu Picchu. Istnieją trzy rodzaje połączeń kolejowych, które docierają do Aguas Calientes: Expodition, pociąg przeznaczony dla budżetowych turystów (bilet w jedną stronę kosztuje ok 65 USD), Vistadome, pociąg panoramiczny, który oferuje wspaniałe widoki na góry (bilet w jedną stronę kosztuje ok 95 USD) i Hiram Bingham, najbardziej luksusowy pociąg urządzony w stylu pociągów Pullman z 1920 roku (bilet w jedną stronę kosztuje ok 475 USD, a cena obejmuje obiad i wycieczkę po Machu Picchu).

Podróż trwa około 3,5 godziny, a ceny biletów zmieniają się w ciągu roku. Bilety można zarezerwować przez stronę perurail.com. Minusem tej opcji są ograniczone rozkłady jazdy pociągów (tylko 4 pociągi dziennie i wszystkie wychodzą wcześnie rano). Tańszą opcją jest wziąć autobus do Ollantaytambo, a następnie pociąg do Machu Picchu. Podróż pociągiem trwa około 2 godziny, a bilet w jedną stronę kosztuje ok 52 USD.

Możesz też zrobić to taniej i z Cusco pojechać minibusem do Hydroelectriki. I stamtąd iść razem z tłumem turystów wzdłuż torów kolejowych. Po trzech godzinach drogi po płaskim jesteś w Aguas Calientes. To najlepsza opcja dla budżetowych turystów.

Autobus z Aguas Calientes do bramy Machu Picchu

Z Aguas Calientes musisz przejechać 20 minut autobusem licznymi serpentynami do samego wejścia Machu Picchu. Autobusy kursują co 10 minut w godzinach 5:30 – 17:30. Bilety można kupić w pobliżu miejsca odjazdu autobusu w pobliżu Plazaa Principal i kosztują 9 USD w jedną stronę. Wejście do Machu Picchu otwarte jest w godzinach od 6:00 do 18:00, ale ostatni autobus powrotny z Machu Picchu odjeżdża o 17:30 (Nie możesz go przegapić!). Dużo osób odwiedza Machu Picchu wcześnie rano, dlatego przygotuj się na ogromne kolejki do autobusów. Możesz też wejść pieszo na górę, wędrówka zajmuje ok 1,5 – 2 godziny i wymaga dobrej kondycji fizycznej.

 

 

Inka Trail

Marzysz o tym, żeby przejść świętą drogą Inków i zobaczyć wschód słońca nad Machu Picchu? Jedynym sposobem, który to gwarantuje jest oficjalny szlak Inków. Wycieczka musi być zarezerwowana z 6 miesięcznym wyprzedzeniem (zwłaszcza w terminie od maja do sierpnia) , dlatego wizyta w Machu Picchu musi być dobrze zaplanowana. Rząd peruwiański wydaje pozwolenia dla około 175 osób dziennie plus tragarzy i przewodników. Podczas wędrówki zobaczysz ruiny Inków, wspaniałe góry, różnorodne krajobrazy i egzotyczną roślinności. Szlak przechodzi przez wysokie przełęcze z pięknymi widokami, las chmurowy i subtropikalną roślinność. Aby ukończyć szlak Inków musisz mieć dobrą kondycję fizyczną.

Koszt wycieczki: 500-750 USD
Odległość do przejścia : 43 km
Najwyższa wysokość: 4200 m n.p.m.
Czas trwania: 4 dni
Minusy: trzeba rezerwować z 6 miesięcznym wyprzedzeniem, jest to jeden z droższych trekkingów do Machu Picchu, wymaga dobrej kondycji fizycznej
Plusy: biegnie oryginalnymi trasami Inków

 

 

Inka Trail w 1 dzień – szlak KM 104

Jeśli wcześniej nie byłeś na trekkingu w górach, cztery dni wędrówki i biwakowanie na dużych wysokościach mogą wydawać się nieco onieśmielające. Biorąc udział w jednodniowej wycieczce Inca Trail, masz szansę przejść kawałek jednego z najsłynniejszych szlaków na świecie i zobaczyć niesamowite Machu Picchu z punktu widokowego Sun Gate. Możesz pokonać tą trasę w ciągu jednego lub dwóch dni. Dwudniowa wycieczka nie jest zbyt trudna, co sprawia, że jest idealna dla początkujących wędrowców. Wycieczka musi być zarezerwowana z 6 miesięcznym wyprzedzeniem, ponieważ pozwolenia są szybko wyprzedane. Podczas wędrówki zobaczysz kompleks archeologiczny Chachabamba, wspaniałe krajobrazy i widok na dolinę Urubambę. Następnie po około czterech godzinach wędrówki dotrzesz do imponującego kompleksu archeologicznego Winay Wayna położonego na wysokości 2700 metrów. Dalej czeka cię spacer wzdłuż stromych ścieżek do Sun Gate, słynnego widoku na Machu Picchu. To świetna alternatywa dla osób, które mają mało czasu.

Koszt wycieczki: 350-650 USD
Odległość do przejścia : 15 km
Najwyższa wysokość: 2800 m n.p.m.
Czas trwania: 1 – 2 dni
Minusy: trzeba rezerwować z 6 miesięcznym wyprzedzeniem, na jednodniowej wycieczce robisz tą samą trasę co w ciągu dwóch dni, dlatego wymaga dobrej kondycji fizycznej, wysoka cena
Plusy: biegnie oryginalnymi trasami Inków, dobra alternatywa dla osób, które mają mało czasu

 

 

Inca Jungle Trek

To jedna z najbardziej ekscytujących wędrówek do Machu Picchu, ponieważ łączy trekking z różnymi aktywnościami jak kolarstwo górskie, rafting rzeką Urubamba , zip-line, wizytą w gorących źródłach. Zjazd rowerem górskim z wysokości 4300 metrów to niesamowita przygoda. Zjazd jest bardzo stromy w niektórych miejscach, dlatego musisz bardzo uważać. Trekking odbywa po oryginalnym szlaku Inków i podąża ścieżkami, które stworzyli setki lat temu. Wędrówka zapewnia różnorodność widoków, przejście z Andów do dżungli . Jest to bardzo popularna trasa i powstała z myślą o wszystkich poszukiwaczach przygód. Można zrealizować wyprawę w ciągu 3 dni i zrezygnować z jednego dnia trekkingu. Wycieczki odbywają się przez cały rok.

Koszt wycieczki: 220 – 250 USD
Odległość do przejścia : 30 km
Najwyższa wysokość: 4350 m n.p.m.
Czas trwania: 3 lub 4 dni
Minusy: wycieczka wymaga średniej kondycji fizycznej, obejmuje sporty ekstremalne, nie dla osób o słabych nerwach
Plusy: duża różnorodność krajobrazów, przejście z Andów do dżungli, ta opcja obejmuje wiele różnych aktywności od trekkingu, przez jazdę rowerem, po rafting i zip line, idealna dla miłośników mocnych wrażeń , zakwaterowanie w hostelach, a nie namiotach, jest to najtańsza z wycieczek

 

 

Salkantay Trek

Trasa Salkantay jest jedną z popularniejszych wycieczek do Machu Picchu. Wycieczka jest łatwo dostępna , ponieważ w przeciwieństwie do klasycznego szlaku Inków, nie ma ograniczeń w zakresie wydawania pozwoleń. Tak naprawdę trekking po Salkantay można ukończyć bez korzystania z przewodnika lub biura podróży. Podczas wędrówki zobaczysz niesamowite krajobrazy, nizinną dżunglę, wysokie góry i ośnieżone szczyty, z których najbardziej imponującym jest szczyt Salkantay. Największym wyzwaniem jest dotarcie do przełęczy Salkantay Pass , gdzie mieści się najwyższy punkt całej trasy ponad 4600 m. Stąd będziesz miał niesamowite widoki na ośnieżone szczyty Salkantay 6271 m i Humantay 5 473 m. Trasa jest momentami trudna, dlatego powinieneś być w dobrej formie. Polecam tą trasę wszystkim miłośnikom przygód i wspaniałej natury. Przejście tego szlaku to magiczne przeżycie i ogromna satysfakcja!

Koszt wycieczki: 280 – 420 USD
Odległość do przejścia : 60 km
Najwyższa wysokość: 4600 m n.p.m.
Czas trwania: 3 dni, 4 dni lub 5 dni
Minusy: trasa jest momentami trudna i wymaga dobrej kondycji, bardzo duża wysokość, noce są naprawdę zimne, dlatego trzeba zabrać bardzo ciepłe rzeczy.
Plusy: piękny widok na szczyt Salkantay o wysokości 6271 m n.p.m. , nie jest potrzebna wcześniejsza rezerwacja

 

 

Lares Trek

Lares Trek to doskonała alternatywa dla mniej doświadczonych wędrowców. Trasa biegnie przez autentyczne andyjskie wioski, otoczone oszałamiającymi górami, jeziorami, dolinami i lasami tropikalnymi. Będziesz miał okazję zatrzymać się w lokalnych wioskach, gdzie wciąż nie ma turystów, gdzie miejscowi żyją prostym, nietkniętym życiem. Szlak rozpoczyna się w gorących źródłach Lares, a kończy na stanowisku archeologicznym Pumamarca. W trzecim dniu pojedziesz autobusem do Ollantaytambo, a następnie pociągiem do Aguas Calientes. Jeśli szukasz szlaku, który jest mniej turystyczny i bardziej autentycznego doświadczenia, to Lares Trek jest dobrym wyborem.

Koszt wycieczki: 465 – 575 USD
Odległość do przejścia : 34 km
Najwyższa wysokość: 4650 m n.p.m.
Czas trwania: 4 dni
Minusy: wczesne wstawanie, nocowanie pod namiotem, a noce są naprawdę zimne, bardzo duża wysokość
Plusy: trekking przez doliny, wysokie góry, lasy tropikalne, peruwiańskie wioski, spotkania z lokalnymi mieszkańcami, mniej turystów na szlaku

 

 

Choquequirao Trek

Choquequirao Trek to przygoda w najprawdziwszym tego słowa znaczeniu. To wyprawa przeznaczona dla doświadczonych wędrowców z dobrą kondycją fizyczną. Choquequirao to inkaskie miasto wybudowane w XV wieku, do którego można się dostać tylko na piechotę. Nie ma pociągów, ani autobusów. Aby tu dotrzeć potrzebujesz dwóch nóg i woli przetrwania stromego szlaku. Prawdopodobnie była to rezydencja królewska założoną przez Pachacuti. Choquequirao jest zdecydowanie mniej oblegane niż Machu Picchu. To ciągle miejsce bardziej tajemnicze i spokojne, bo trudniej dostępne dla turystów. Podczas wyprawy zobaczysz kanion Apurimac , oszałamiające ośnieżone góry, kompleks archeologiczny Choquequirao, następnie trasa łączy się ze szlakiem Salkantay, aby zakończyć się w kultowym Machu Picchu. Trekking można też zrobić w ciagu 4 dni bez zwiedzania Machu Picchu.

Koszt wycieczki: 980 – 1800 USD
Odległość do przejścia : 80 – 111 km w zależności od długości trekkingu
Najwyższa wysokość: 4840 m n.p.m.
Czas trwania: 6-9 dni
Minusy: trasa jest trudna i wymaga dobrej kondycji fizycznej, duża wysokość, bardzo wysoka cena
Plusy: ruiny Choquequirao, są to drugie najważniejsze wykopaliska archeologiczne w okolicach Cusco, szlak jest mało uczęszczany

 

 

Vilcabamba Trek

To jedna z trudniejszych tras do Machu Picchu. Podczas wędrówki odwiedzisz trzy ważne miejsca dla Inków: Vitcos, rezydencję ostatniego władcy Inków, Nusta Hispana, ceremonialny plac, na którym znajduje się misternie rzeźbiony głaz i Machu Picchu. Będziesz mógł podziwiać różnorodne krajobrazy, od subtropikalnych lasów deszczowych po pokryte śniegiem górskie przełęcze. Szlak częściowo biegnie przez oryginalne ścieżki Inków. Jest to obszar rzadko odwiedzany przez turystów. Wycieczki są organizowane od marca do grudnia. Jeśli szukasz przygód i trudnej wyprawy w nieodkrytą część Andów, to ta wycieczka jest dla Ciebie!

Koszt wycieczki: 560 – 1300 USD
Odległość do przejścia : 49 km
Najwyższa wysokość: 4500 m n.p.m.
Czas trwania: 5 dni
Minusy: trasa jest trudna i wymaga dobrej kondycji fizycznej, duża wysokość, bardzo wysoka cena
Plusy: rzadko odwiedzane ruiny Inków, różnorodne krajobrazy, niewielu turystów na szlaku, to jeden z mniej znanych trekkingów do Machu Picchu

 

 

Cachicata Trek

Cachicata to stosunkowo nowa trasa i jest to dobra opcja dla każdego, kto chce uciec od zatłoczonych szlaków. Podczas wędrówki odkryjesz stanowiska archeologiczne Perolniyoc i Intiwatana oraz słynny kamieniołom Cachicata, gdzie wydobywano granitowe kamienie, z których zbudowano fortecę Ollantaytambo. Będziesz mógł podziwiać Świętą Dolinę Inków, rzekę Urubambę, ośnieżony szczyt góry Veronica 5893 m  , spotykasz lokalną społeczność i będziesz mógł poznać tradycyjne życie andyjskie. Po trzech dniach trekkingu dotrzesz do Aguas Calientes pociągiem. Jest to idealna trasa dla początkujących wędrowców.

Koszt wycieczki: 450 – 600 USD
Odległość do przejścia : 31 km
Najwyższa wysokość: 4400 m n.p.m.
Czas trwania: 4 dni
Minusy: mniej firm oferuje tą wycieczkę, duża wysokość
Plusy: podczas wędrówki będziesz miał okazję podziwiać wodospady, ruiny Inków i piękne krajobrazy, trasa jest stosunkowo łatwa w porównaniu z innymi trekkingami, to świetna opcja dla osób, które chcą uciec od tłumów, bo szlak jest mało uczęszczany oraz początkujących wędrowców

 

 

Huchuy Qosqo Trek

Jest to jeden z krótszych i łatwiejszych trekkingów do Machu Picchu. Huchuy Qosqo, czyli małe Cusco to rzadko odwiedzane stanowisko archeologiczne, które znajduje się w Świętej Dolinie Inków. Ruiny z tarasami uprawnymi stanowią dobry punkt widokowy na całą dolinę oraz okoliczne szczyty. Będziesz wędrował pośród Andów, niewielkich wiosek, odkryjesz kopalnie soli w Maras i stanowisko archeologiczne Moray. Trasa można zrobić też w dwa dni i zakończyć bez zwiedzania Machu Picchu.

Koszt wycieczki: 360 – 550 USD
Odległość do przejścia : 22 km
Najwyższa wysokość: 4230 m n.p.m.
Czas trwania: 3 dni
Minusy: mniej firm oferuje tą wycieczkę, duża wysokość
Plusy: podczas wędrówki odwiedzisz stanowiska archeologiczne Huchuy Qosqo, i Moray, oraz kopalnie soli, trekking zaczyna się w pobliżu Cusco i kończy Świętej Dolinie Inków.

 

 

Ogólne wskazówki – informacje o Machu Picchu

Najlepszy czas na wizytę w Machu Picchu

Najlepszy czas na zwiedzanie Machu Picchu jest od maja do września (pora sucha). Od października do kwietnia jest pora deszczowa. Luty jest najzimniejszym miesiącem i wiele szlaków jest wtedy zamkniętych.

Ważne zmiany

W związku z pogarszającym się stanem Machu Picchu ograniczono liczbę turystów do 2500 osób dziennie. Wprowadzono zakaz zwiedzania na własną rękę oraz ograniczenie czasowe, wprowadzono dwie pory zwiedzania od 06:00 do 12:00 i od 12:00 do 17:30. Wszystko po to, żeby chronić zaginione miasto przed zadeptaniem. W praktyce wygląda to tak, że po dwugodzinnej wycieczce z oficjalnym przewodnikiem możesz chodzić po kompleksie na własną rękę. Nikt nie sprawdza czy wychodzisz o czasie więc możesz tam spędzić cały dzień. My weszłyśmy na teren Machu Picchu o 6:20 i wyszłyśmy dopiero o 16:00.

 

 

Ceny biletów wstępu do Machu Picchu w 2018 roku

Machu Picchu 6:00-12:00 lub 12:00-17:30 kosztuje 152 sole
Machu Picchu + Huayna Picchu 7:00-8:00 lub 10:00-11:00 kosztuje 200 soli (bilety należy kupować nawet 2-3 miesiące wcześniej)
Machu Picchu + Machu Picchu Mountain 7:00-8:00 lub 9:00-10:00 kosztuje 200 soli (bilety najlepiej kupować 1,5-2 miesiące wcześniej)

Pamiętaj, że istnieje limit 2500 osób dziennie! Dlatego powinieneś zaplanować swoją podróż z wyprzedzeniem, szczególnie w sezonie (czerwiec-lipiec). Bilety możesz kupić przez internet na oficjalnej stronie machupicchu.gob.pe . Czasami możesz mieć problem z zapłatą za bilety, ponieważ można płacić tylko kartą zweryfikowaną przez Visa, która często nie działa. W takim przypadku możesz kupić bilety za pośrednictwem lokalnej agencji. Musisz zapłacić z góry za bilety i zabrać ze sobą paszport do Machu Picchu.

 

 

Rady

– Pamiętaj, że w środku nie ma toalet, możesz wyjść na zewnątrz dwa razy, pokazując bilet przy wejściu. Zaraz przy wejściu jest toaleta i bardzo droga restauracja.

– Warto zabrać ze sobą wodę i przekąski, ponieważ w środku nic nie kupimy. Ceny przed wejściem do Machu Picchu są mocno zawyżone.

– Dużo osób wyjeżdża przed godziną 14:00, jeśli zostaniesz dłużej będziesz mógł zrobić piękne zdjęcia bez tłumu turystów.

– Warto zobaczyć Wiszący most Inków nazywanym „sekretnym wejściem do Machu Picchu”, które łatwo można było obronić przed niechcianymi gośćmi. Wprawdzie drewniany most jest już w złym stanie, ale widoki na szlaku są oszałamiające. Wędrówka trwa około 20-30 minut i wymaga dużej ostrożności. Trasa momentami wygląda strasznie, ponieważ idziesz w niewielkiej odległości od urwiska i nie ma żadnych zabezpieczeń. Tylko dla prawdziwych miłośników przygód !

 

 

– Jeśli macie więcej czasu to warto wybrać się na trekking do Bramy Słońca. Widok jest niesamowity i zapiera dech w piersiach. Widać stąd cały kompleks Machu Picchu, rzekę Urubambę, góry Putucusi i Huayna Picchu . Wędrówka do Bramy Słońca trwa ok 2 godziny.

– Jeśli chcesz wejść na Huayna Picchu, musisz kupić odpowiedni bilet. Ze względu na dużą popularność, tylko 400 osób dziennie może wejść na Huayna Picchu. Trekking trwa około godzinny. Trasa jest dość stroma, ale nie wymaga umiejętności technicznych. Ścieżka może być mokra, dlatego zaleca się dużą ostrożność. Na górę można wchodzić w godzinach 7:00-8:00 i 10:00-11:00. Zwykle poranna mgła utrzymuje się do godziny 10:00-11:00. Zejście powinno zająć około 45 minut. Wędrowcy powinni zejść do godziny 13.00. Bilety trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem.

Machu Picchu Mountain jest mniej popularna, dlatego łatwiej jest kupić bilety. Na górę można wchodzić w godzinach 7:00-8:00 i 9:00-10:00. Tutaj też wymagane są pozwolenie, więc należy kupić odpowiedni bilet z wyprzedzeniem. Najlepiej rozpocząć trekking wcześnie rano, żeby uniknąć upałów w południe. Trekking zajmuje około 3 godziny. Wędrowcy powinni opuścić kompleks do godziny 15.00.

 

 

Aklimatyzacja i choroba wysokościowa

Większość z trekkingów to wspinaczka wysokogórska, która wiążę się z ryzykiem choroby wysokościowej. Ta choroba może dotknąć każdego niezależnie od wieku czy sprawności fizycznej. Przed wyjazdem na wycieczkę do Machu Picchu musisz się zaaklimatyzować, ważne abyś spędził kilka dni (minimum 2 dni) aklimatyzując się w Cusco lub w Świętej Dolinie Inków. Ja przez cały czas, gdy przebywałam na dużych wysokościach brałam leki na chorobę wysokościową Sorojchi Pills, które kupiłam w peruwiańskiej aptece. Te leki są naprawdę skuteczne, nie miałam żadnych problemów i objawów choroby wysokościowej. Warto też kupić liście koki przed swoją wędrówką. To lokalne lekarstwo, które zwiększa energię i łagodzi objawy choroby wysokościowej. Jeżeli wybierasz się na trekking to upewnij się, że masz odpowiednie ubezpieczenie podróżne, które obejmuje przebywanie na dużych wysokościach.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na trekking czy wycieczkę, to z pewnością się nie zawiedziesz. Istnieje tyle różnych opcji, dlatego każdy podróżnik, który chce odwiedzić Machu Picchu zajdzie coś dla siebie. Prawie milion osób rocznie odwiedza ten cud Inków, ale najważniejsze pytanie brzmi, jak się tam dostaniesz? Wybierasz się do Peru? Chcesz zobaczyć Machu Picchu?

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *