AFRYKA BUCKET LIST PODRÓŻE PRZYGODY RPA

Nurkowanie z rekinami

 

Nurkowanie z rekinami było na mojej liście marzeń, kiedy zaczęłam planować swoją  podróż po RPA. Rekiny od zawsze fascynowały ludzi w różnych powodów. Być może z powodu imponującej wielkości, drapieżnego zachowania budzącego strach, a może aurę tajemniczości  otaczającą rekiny, która kusi, żeby zbliżyć się coraz bardziej do tych władców oceanów. Początkowo wahałam się, ale nie dlatego, że się bałam, ale dlatego, że jestem miłośniczką zwierząt. Istnieje wiele miejsc, które są napędzane przez zyski i w rezultacie nie szanują zdrowia i dobrego samopoczucia zwierząt. Jednak dowiedziałam się, że firmy nurkowe w RPA pomagają w ochronie rekinów i poprzez edukację chcą zmienić negatywne postrzeganie tych stworzeń. Wspierają oni wysiłki na rzecz ochrony rekinów, próbując ratować te zwierzęta przed wyginięciem i udowadniają, że ekoturystyka działa. To sprawiło, że poczułam się lepiej.

 

 

W RPA są najlepsze na świecie miejsca do nurkowania z rekinami takie jak  Gansbaai, Aliwal Shoal czy Sodwana Bay. Południowa Afryka jest jednym z niewielu krajów na świecie, gdzie można nurkować na otwartej wodzie z rekinami Tygrysimi, Zambezi, Żarłaczami Białymi czy Młotami. Ja wybrałam się do Durbanu,  nadmorskiego miasta w prowincji KwaZulu-Natal., które jest świetną bazą wypadową na nurkowanie z rekinami w klatkach. To idealne miejsce na spróbowanie tego  jak by się wydawało ekstremalnego sportu. Woda jest tu dużo cieplejsza niż w okolicach Gansbaai (to jedno z najlepszych miejsc w świecie do oglądania Żarłaczy Białych ). To miejsce słynie z występowania ogromnych ilości  Żarłaczy Tygrysich, rekinów Zambezi, rekinów Blacktip czy rekinów Dusky . Te gatunki są mniejsze od Żarłacza Białego, a ich główna dieta składa się z małych ryb. By zanurkować w klatce nie są potrzebne żadne kwalifikacje , wystarczy dobrze czuć się w wodzie, nawet nie trzeba umieć pływać.

 

­

Nasz dzień zaczął się bardzo wcześnie, ponieważ musieliśmy być w Shark Cage Diving KZN w Parku Rynie o 6 rano. To około godziny jazdy od Durbanu. Po przyjeździe poznaliśmy Johna, naszego mistrza nurkowania, który jest znawcą i pasjonatem rekinów.  Wyjaśnił nam plan wycieczki i przekazał pełną informację na temat bezpieczeństwa. Po założeniu kombinezonów piankowych ruszyliśmy w drogę na plażę i do łodzi. Podróż do  Aliwal Shoal była bardzo ekscytująca sama w sobie. Powiedziano nam, że to najniebezpieczniejsza część naszej podróży i wszyscy otrzymali kamizelki ratunkowe. Po pomocy w ustawieniu łodzi na plaży, wskoczyliśmy na pokład. Skipper wprawnie przeprowadził nas przez wielkie fale , a my siedzieliśmy na burtach trzymając się lin bezpieczeństwa. To było jak na rollercoasterze. Nadmuchiwana łódź unosiła się i opadała na co najmniej dwa metry co kilka sekund.

 

 

Kiedy dotarliśmy na miejsce nurkowania wyrzucono przynętą za burtę, ulubiony przysmak rekinów, mieszankę mielonego tuńczyka, tłuszczu i odpadków rybnych. Natychmiast wokół łodzi zaczęły krążyć rekiny. Każdy dostał maskę (coś w stylu jak do snorkelingu tylko, że bez rurki), a nurkuje się na wstrzymanym oddechu, tak aby nie płoszyć rekinów bąbelkami wydychanego powietrza. Klatka została wrzucona do wody i weszliśmy do środka. Aby zobaczyć rekiny, wystarczy tylko zanurzyć głowę. W każdej chwili można się wynurzyć na powierzchnię. To było niesamowite przeżycie. Stanąć oko w oko z rekinem i patrzyć w ich świetliste, jarzące się białe oczy, przerażające oczy. To był dla mnie ekscytujący moment, móc obserwować te charyzmatyczne zwierzęta z bliska w naturalnym środowisku. Coś takiego warto zrobić choćby raz w życiu, ponieważ nurkowanie wśród tych zwierząt to piękna i ekscytującą przygodą.

 

 

Cała wycieczka trwała ok. 2,5 godziny, z czego ok. 30 minut spędziliśmy w klatce obserwując rekiny.  Oprócz nurkowania w klatce, organizowane są także swobodne nurkowania z rekinami bez klatki, może następnym razem. Wbrew pozorom nurkowanie z rekinami jest w miarę bezpieczne, ponieważ rekiny nie jedzą ludzi. A wszystkie ataki rekinów są wynikiem błędu, po prostu rekiny pływające w mętnych wodach mogą mylić ludzi z jedzeniem. Na przykład ludzie na desce surfingowej wyglądają jak ulubiony przysmak Żarłacza Białego, czyli żółwie. Rekiny podobno są jak psy, jeśli odwrócisz się i uciekniesz, będą cię ścigać i być może zaatakują. Jeśli będziesz spokojny i wyprostowany w wodzie, zobaczą, że nie jesteś jedzeniem.

 

 

Spójrzmy prawdzie w oczy, rekiny pomimo swojej budzącej lęk reputacji bezwzględnych drapieżników, są znacznie częściej zabijane przez ludzi niż na odwrót. Ludzie nie znajdują się w łańcuchu pokarmowym rekina. Rekiny biorące udział w incydentach z ludźmi często polują na foki lub delfiny i mylą ludzi z pożywieniem (biorąc pod uwagę nasz rozmiar i kształt).Większość gatunków rekinów faktycznie je ryby lub bezkręgowce, takie jak kalmary lub małże. W rzeczywistości rekiny są prawdziwymi ofiarami. Są często określani jako niebezpieczni zabójcy, którzy zjedzą wszystko, co stanie im na drodze. Tymczasem to nie one są zagrożeniem dla człowieka, ale człowiek dla nich. Dziesiątki milionów rekinów jest zabijanych co roku, aby z ich płetw zrobić popularną zupę.  Nielegalne i nieograniczone połowy spowodowały gwałtowne zmniejszenie  populacji rekinów na całym świecie. Jeśli szybko nic się nie zmieni to rekiny znikną w ciągu najbliższych 18 lat.

 

Według danych World Wildlife Fund w 2016 r. odnotowano tylko cztery zgony ludzkie związane z rekinami w porównaniu z około 100 milionami rekinów rocznie zabijanych przez ludzi. Rekiny występują we wszystkich oceanach świata, ale ataki rekinów są niezwykle rzadkie. W rzeczywistości jest bardziej prawdopodobne, że uderzy cię piorun niż zostaniesz atakowany przez rekina.

 

 

Wokół nurkowania z rekinami jest sporo kontrowersji. Nadal istnieje wiele dyskusji na temat tego, czy nurkowanie w klatkach z rekinami jest szkodliwe dla tych zwierząt. Krytycy twierdzą, że rekiny uczą się kojarzyć obecność człowieka z możliwością jedzenia, co może potencjalnie zwiększyć ryzyko ataków rekinów. Karmienie rekinów przez operatorów organizujących nurkowania w klatkach jest zabronione, ponieważ może powodować zmiany w ich nawykach i zachowaniach. Operatorzy nurkowania twierdzą, że przyciąga tylko te rekiny, które są już w okolicy. A samo nurkowanie  ma zasadnicze znaczenie, ponieważ muszą pokazać ludziom te zwierzęta, aby zapewnić im przetrwanie i nie różni się to od oglądania lampartów czy lwów. Tak naprawdę nie ma jeszcze dowodów na połączenie  nurkowania z rekinami ze wzrostem liczby ataków rekinów na ludzi. W zdecydowanej większości przypadków ataki nie odbywają się w pobliżu miejsc nurkowych. Na pewno ważne jest, aby wybrać takiego operatora nurkowania, który podchodzi do tematu odpowiedzialnie.

 

 

Gorąco polecamy nurkowanie z rekinami w klatce z firmą Shark Cage Diving KZN . Są pionierami nurkowania wśród rekinów na Aliwal Shoal w okolicach Durbanu. Mogą pochwalić się 100% bezpieczeństwem .Ich ścisła polityka „nie dotykać” zapewnia, że ani goście, ani przewodnicy nie nękają żadnego z rekinów. Oznacza to, że jesteś bezpieczny, a rekiny są szanowane. Ich celem jest ochrona rekinów poprzez edukację, rozrywkę i ekscytację. Ekspedycje mają na celu przekształcenie gości w ambasadorów ochrony rekinów. I wydaje mi się, że to naprawdę działa, bo ja zdecydowanie już się nie boję rekinów i chciałabym je ratować. Moje zdjęcia i  wideo z tego dnia, wyprodukowane przez Shark Cage Diving KZN są doskonałą pamiątką z tej niesamowitej przygody.

 

Fakty o rekinach

– Istnieje ponad 440 gatunków rekinów
– Żarłacz Biały  może mieć do 6,5 metra, ważyć ponad 2000 kg i pływać z prędkością do 70 km / h
– Żarłacz Biały jest chroniony w Afryce Południowej, Australii i Kalifornii.
– 100 milionami rekinów rocznie jest zabijanych przez ludzi, podczas gdy średnio mniej niż sześciu ludzi ginie na całym świecie przez rekiny
– Do największej liczby ataków rekinów na ludzi dochodzi w USA – połowa z nich występuje na wschodnim wybrzeżu Florydy.
–  W 2016 r. doszło do 81 ataków rekinów na całym świecie i  98 ataków w 2015 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *