Europa GRECJA PODRÓŻE

Meteory – klasztory zawieszone w chmurach

 

Podczas wizyty w Grecji jest jedno miejsce, którego nie wolno przegapić, klasztory Meteory. To bez wątpienia jedna z najbardziej malowniczych formacji skalnych na świecie. Krajobraz rzeźbiony przez wiatr i deszcz przez tysiące lat. Na szczycie wspaniałych skał znajdują się starożytne klasztory z IX wieku. Jest to jeden z najważniejszych kompleksów religijnych w Grecji. Mnisi pustelnicy, którzy po raz pierwszy osiedlili się w Meteorach szukali tu ciszy i możliwości medytacji. Zanim powstały klasztory mnisi wpinali się do wysoko położonych jaskiń. Do XIV wspólnota mnichów wzniosła 24 klasztory zawieszone pomiędzy niebem a ziemią. Początkowo wszelkie materiały potrzebne do budowy i życia mnichów wciągane były na linach. A do samych klasztorów można było dostać się jedynie za pomocą sznurowych drabin lub wciąganych na linach koszy. Wybór tak trudno dostępnych terenów zapewniał mnichom poczucie bezpieczeństwa, mogli tu prowadzić życie w samotności i refleksji.

 

 

Aktualnie dla zwiedzających otwartych jest 6 monastyrów, a turyści mogą odwiedzić ten magiczny rejon, którego nazwa brzmi „zawieszony w powietrzu” . Pozostałe klasztory są w ruinie lub nie są zamieszkałe. Dziś do wszystkich otwartych klasztorów można dojść schodami, do wszystkich prowadzi również droga dostępna dla samochodów. Nadrealistyczny krajobraz Meteorów wydaje się jakby nie z tego świata. Kiedy stoi się na szczycie tych wspaniałych skał można zrozumieć dlaczego mnisi wybrali to miejsce na schronienie. Można się tu poczuć jak w niebie. Po Meteorach najlepiej wędrować pieszo szlakami omijając zatłoczone ulice. My wykupiliśmy wycieczkę z przewodnikiem, aby zobaczyć klasztory z innej perspektywy. Dzięki temu mogliśmy cieszyć się pięknymi widokami z dala od autokarów i tłumów. Wędrówka pośród skał to chyba najbardziej fascynujący sposób by zwiedzić Meteory. Gorąco polecam, żeby skorzystać z usług VisitMeteora i ich profesjonalnych przewodników, którzy opowiadają ciekawe historie i przekazują swoją wiedzę o historii i kulturze tego regionu.

 

Trekking w Meteorach

Podczas pół-dniowej wycieczki Hiking Tour mogliśmy podziwiać malownicze widoki z dala od utartych ścieżek. Zobaczyliśmy trzy piękne klasztory i zatrzymywaliśmy się w kilku punktach widokowych na zdjęcia. Wędrówka zaczęła się się od podnóża skały Doupiani, pod starymi ruinami klasztoru Pantokrator. Potem przeszliśmy przez ogromne formacje skalne, aby dotrzeć do klasztoru Ypapanti, który został zbudowany w dużej jamie skały. Droga do klasztoru jest prosta i przyjemna. Klasztor Ypapanti jest jednym z wielu klasztorów, które nie są już aktywne i jest niedostępny dla zwiedzających. Dalej kontynuujemy wędrówkę do monastyru Varlaam. Klasztor ten został założony w 1350 r przez pustelnika Warłama, który zbudował tu trzy kościółki, cele i cysternę na wodę. Po jego śmierci nikt tutaj nie mieszkał przez dwieście lat. Dopiero w XVI wieku zakonnicy Teofanis i Nektarion ponownie założyli monaster ku czci Wszystkich Świętych.

 

 

Mamy czas wolny i możemy zwiedzić klasztor na własną rękę. Wewnątrz klasztoru znajdują się piękne freski, muzeum z obiektami kościelnymi, a także imponująca cysterna, która służyła do przechowywania 12 ton wody deszczowej. Wracamy po starej ścieżce mnichów używanej przez wieki przed budową dróg. To prawdziwa podróż w czasie, kiedy możemy podążać śladami pierwszych mnichów, którzy przybyli tu piętnaście wieków temu. Ostatnie spojrzenie na majestatyczne klasztory zawieszone w chmurach.

 

 

Bajkowe Meteory w „Grze o tron” posłużyły jako Orle Gniazdo, w którym mieszkała z synem siostra Lady Stark. Posłużyły również jako sceneria dla filmu „Tylko dla twoich oczu” z Jamsem Bondem W klasztorze Świętej Trójcy, ukrył się Kristatos, przeciwnik najsłynniejszego agenta świata. Meteory to magiczne miejsce, które każdy powinien odwiedzić podczas podróży do Grecji. Podobne krajobrazy można zobaczyć w Yanghuo w Chinach, w zatoce Ha Long w Wietnamie czy w Krabi w Tajlandii. Ale klasztory zawieszone wysoko na skałach sięgających nieba są wyjątkowe. Najlepszym sposobem na zwiedzanie klasztorów jest przemieszczanie się piechotą licznymi szlakami, można wtedy poczuć tajemniczą aurę tego miejsca i docenić jego piękno.

 

 

Szczegóły wycieczki

Koszt: 30 euro przy dwóch dorosłych osobach lub 35 euro za jedną osobę
Wycieczka odbywa się codziennie
Czas rozpoczęcia : 8:30 ( w cenie wycieczki jest transport z twojego hotelu w miejscowości
Kalampaka lub Kastraki )
Czas trwania: 4-5 godzin
Cena nie zawiera opłaty w wysokości 3 euro za wstęp do monastyru Varlaam lub Wielkiego klasztoru Meteoron
Wycieczkę można zarezerwować online na stronie Visit Meteora, jednak trzeba zapłacić z góry kartą kredytową. Można też dokonać rezerwacji w biurze w Kalambace w pobliżu centrum miasta.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *